Kreatin je nebezpečný. Mýtus nebo pravda?

Posted in Potravinové doplňky.

Po internetu kolují takové fámy, že kreatin je nějaký druh dopingu. Někteří amatéři se mylně domnívají, že kreatin je nějaká zakázaná látka patřící do skupiny steroidů. Díky těmto nepravdivým informacím se pak nezkušení cvičenci bojí kreatin zařadit do svého jídelníčku. Je tedy na čase uvést vše na správnou míru.

 

 

 

Kreatin je naprosto zdraví nezávadná a neškodná látka. Přirozeně se vyskytuje v těle každého z nás, takže už jenom proto je naprosto špatné si myslet, že je nebezpečný. Největší koncentraci kreatinu můžete najít přímo ve svalech, které jsou zásobovány energií pro vykonávání fyzické aktivity.

 

Kreatin můžete často nalézt v menší míře v mase a nebo v potravinových doplňcích určených pro sportovce a nebo nadšence chodící do posilovny. A v čem vlastně spočívá jeho přidaná hodnota? Díky jeho dávkování na krátkou chvíli zvýšíte svalovou sílu. Jste pak schopni podat lepší výkon a máte více energie. Kromě toto si při dávkování kreatinu můžete všimnout, že jste přibrali na váze, ale nebojte se to je naprosto normální. Kreatin totiž na sebe váže vodu a tělo tím zadržuje více vody ve svalech.


Na závěr je třeba zmínit, že kreatin pozitivně ovlivňuje hladinu stresu, podporuje správnou funkci mozku a srdce, zlepšuje imunitu, reguluje podkožní tuk. Z toto vyplývá, že je kreatin naprosto nezávadnou látkou, ba naopak má plno pozitivních účinků pro lidský organismus.