Hemeroidy nebo hemoroidy?

Posted in Nemoci.

Dnes se budeme bavit o nepříjemném onemocnění, postihující konečník a to hemeroidech. Jedná se o tzv. žilní pleteň, vyskytující se v dolní části konečníku a řitního otvoru. V tomto článku si řekneme detailní informace o tomto onemocnění, ale také způsob léčby hemeroidů.

léčba hemeroidů

Onemocnění se projevuje rozšířením žilek v oblasti konečníku a dělí se na:

  • vnější hemeroidy,
  • vnitřní hemeroidy.

V případě vnějších hemeroidů se jedná o onemocnění, které se vyskytuje na povrchu konečníku. Hemeroidy vypadají jako malé červené uzlíky a lze je hmatem poznat. V naprosté většině případů nejsou citlivé na bolest a nekrvácejí, může se však objevit nepříjemné svědění. Problémem je situace, kdy dojde k ucpání uzlíku krevní sraženinou, která vyvolá otok, po kterém zůstává kožní výchlipka. V tomto místě může dojít opět ke vzniku hemeroidu.

Naopak vnitřní hemeroidy se tvoří hlouběji v análním otvoru. Onemocnění má několik fází. V tom prvním se projevují tlakem při stolici. V další fázi může docházet ke krvácení při stolici, sekreci hlenu nebo problém udržet stolici. Někdy se může stát, že vlivem tlaku dojde k vyhřeznutí vnitřního hemeroidu ven z konečníku, ten se však sám zase schová. V poslední fázi jsou hemeroidy trvale vyhřezlé, přičemž onemocnění doprovází bolest a je nutné provést chirurgický zákrok.

Léčba hemeroidů

Existuje několik metod léčby, některé jsou více účinné některé méně. Při počátečních obtížích se používají nejrůznější gely, masti nebo čípky. V pokročilejších fázích lékaři volí chirurgický zákrok, ten je prováděn Barronovou ligatura, kdy se hemeroid zaškrtí gumičkou a do dvou dnu samovolně upadne. Dalšími metodami je například:

  • laser,
  • chlad (kryoterapie),
  • unipolární elektrokoagulace proudem.

léčba hemeroidů

Tradiční čínská medicína

Pozornost si však zaslouží také tradiční čínská medicína, která má v léčbě hemeroidů značné úspěchy. Léčba spočívá v odstranění horkosti krve, která pramení z potlačovaného smutku. Doktor Maček, specialista na čínskou medicínu, často donutí pacienta k slzám, kterými se vyplaví právě ten smutek a horkost krve. Doplňkovou léčbou je užívání bylin ochlazujících krev a zklidňujících krevní řečiště.