Zubař bez čekání a s kvalitním vybavením

Posted in Zdraví.


Aby mohli stomatologové provádět svou práci účinně a šetrně, je nutné kvalitní vybavení. Stomatologická souprava je základní vybavení každé zubní ordinace, které zaručuje právě výše zmíněné aspekty. V tomto článku se zaměříme na jednotlivé části soupravy a jejich výběr.

stomatologické soupravy

Jen kvalitní souprava, nástroje a další dílčí komponenty zaručují spolehlivost a pohodlí jak dentisty, tak i pacienta. Pohodlí je docíleno také plynulým polohování jednotlivých částí křesla až do pozice lehu. Novinkou našich luhů a hájů, se kterou přišli mladí zubaři je právě ošetření vleže, což má dopřát pacientovi relaxaci a pohodu při ošetření. Pro zubaře je tato poloha vhodná při použití mikroskopu nebo zajištění optimálního přehledu a přístupu k ošetřované oblasti.

Operační lampa

Každý zubař začíná tím, že do úst posvítí kvalitním operační světlem. Pokud by byla v ústech tma, pravděpodobně by výsledek nebyl nad vaše očekávání. Nejvhodnějším typem světla je to, které má barvu denního světla, které neunavuje oči nebo nezkresluje barvy, při ladění odstínu bílých výplní.

Panel lékaře a sestry

Moderní panely pro zubaře jsou opatřeny nástroji, které disponují světlovodnými koncovkami. Jedná se o násadce opatřené optickými světlovody, které ústí na hlavičce a slouží k přímému osvětlení ošetřované části zubu. Nezbytností stomatologické soupravy jsou také:

  • kvalitní a chlazené vrtačky,
  • vycentrované násadky,
  • turbína,
  • mikromotor,
  • ultrazvukovým odstraňovač zubního kamene,
  • pistole se 6-funkcemi na ostřikování/osušování.

I sestra neboli asistentka potřebuje mít svůj panel, který je vybaven:

  • pistolí,
  • klasickou savkou a odsáváním,
  • LED lampou.

stomatologické soupravy

Odsávání je velmi důležitá věc, která umožňuje sestře během ošetření odstraňovat z úst pacienta tekutiny nebo drobné částečky zubu. Pacient tedy není nucen vyplachovat vodou ani polykat. LED lampa slouží k vytvrzování výplní.

Pro chod moderní stomatologické soupravy se používají speciální kompresory, které tlakují celou soustavu. Pokud by byl tento kompresor přímo v ordinaci nebo ještě hůř pod křeslem, jak stomatolog tak i pacient by příliš nadšeni nebyli. Proto je toto zařízení umístěno ve vedlejších místnostech.