Křečové žíly a posilovna? Ano i ne.

Posted in Zdraví.

Trápí vás křečové žíly a ptáte se, jestli s nimi můžete do posilovny? Existují cviky, kterými lze varixům předcházet, ale naopak i takové, které ve vašem případě nějsou vůbec vhodné. Po přečtení tohoto článku budete určitě chytřejší!

JAKÉ CVIČENÍ ANO

Co se týče "křečáků", skvělou prevencí je aerobní cvičení. Pravidelný pohyb ve zvýšené tepové frekvenci prokrvuje končetiny, zrychluje průtok krve cévami a snižuje tak riziko vzniku křečových žil. Vhodnou formou je rychlá chůze či běh na páse. Skvelé je také plavání, při kterém dochází k posilování končetin, aniž by na ně byl vyvíjen tlak.

JAKÉ CVIČENÍ NE?

Pokud vás trápí křečové žíly, měli byste zapomenout na posilování s velkými váhami. Riziko jejich vzniku se zvyšuje u všech cvičení, kde dochází k velkému tlaku na jedno místo a jehož součástí jsou prudké změny pohybů.

Pokud se však posilování jako takového nechcete vzdát, snažte se alespoň cviky volit či upravit podle toho, v jaké se během nich nacházíte pozici. Zkuste to vždy tak, aby nohy byly v klidu, popřípadě ve vyvýšené poloze. Místo provádění cviků ve stoje si k nim můžete sednout. Co se týče posilování nohou, je nespočet strojů, které umožňují polohu právě nohama vzhůru jako např. leg press, což je mnohem lepší než kdybyste při posilování stáli a všechen tlak se vám přenášel do nohou. Po posilování je dobré ještě několik minut chodit, abyste udrželi dostatečný krevní průtok namáhanými svaly.