Jak probíhá průmyslové odsávání prachu u stolařství?

Posted in Průmysl.

Doma dokážete s prachem zatočit snadno a rychle, ale jak to udělat v průmyslové hale? Rozhodně bez prachovky, která by akorát nadělala více problému. Náročné průmyslové podmínky, plné prachu a nečistot jsou řešeny pomocí průmyslového odsávání prachu.

 

Proč je prach nebezpečný?

 Kromě toho, že vrstva prachu je nepřípustná z estetických důvodů, kde hlavně o možnost vdechnout různě velké prachové částice, které zůstávají v plicích a postupným vstřebáváním mohou způsobovat dlouhodobé problémy. Navíc, průmyslový je často mikroskopický, tedy zůstává poletovat ve vzduchu a jeho částice jsou ostré.

Z toho důvodu je důležité provádět monitoring prašnosti a kategorizovat pracoviště dle norem. Škodlivé prachové částice, někdy také pevné částice, vznikají jako vedlejší produkt při opracovávání pevných materiálů. Velikost částic se pohybuje od 1 až po 100 µm.

 

Účinky prachu na organismus

 Existují také onemocnění, která se přímo pojí z pobytem v prašném prostředí. Typickým příkladem jsou například Pneumokoniózy. Pneumokonióza neboli zaprášení plic je následkem inhalace prachu v plicích po dobu několika let (stolaři, zedníci). Toto onemocnění se dělí na:
 

- kolagenní
- nekolagenní.
 

První zmíněný druh, tedy nekolagenní se vyznačují zadržením prachu v plicích, která vyvolá mírnou reakci, ale nedochází k ovlivnění funkčnosti plic.

 Naopak kolagenní pneumokonióza způsobuje v plicích zánětlivou reakci, která tvoří kolagenní vazivo. Toto vazivo následně poruší plicní tkáň a poškodí funkci dýchání.

 

Specializované přístroje

 Nejlepší způsob zbavení se prachu je v době ihned v době vytvoření. V případě průmyslových strojů a nebo stolařských pil jsou k tomu uzpůsobeny odsávače prachu, které se nacházejí buď přímo nad přístrojem, nebo v místnosti.

Zařízení mají dostatečný výkon a je nutné je zapnout ještě před samotným chodem zdroje prachu. Následně jsou napojeny na vzduchotechniku a přes filtry odváděny pryč. Jedná se o opravdu účinnou ochranu.