Jak správně pověsit vlajku České republiky?

Posted in Pro obce.

Vlajka, v našem případě česká vlajka je nezaměnitelný znak České republiky a všichni by si měli pamatovat její vzhled. Přesto se čas od času najdou tací, kteří si nejsou příliš jisti nebo. Právě proto je dobré si zopakovat několik málo pravidel, například jak ji správně připevnit.

interierévý stojan na vlajku

 

Samotný vzhled vlajky je ošetřen zákonem č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky. Pravidla užívání však upravuje zákon 352/2001 Sb., o užívání státních symbolů České republiky. Vlajka má rozměry vždy v poměru 3:2.

Jak správně pověsit vlajku

Existuje hned několik míst, kde můžete vlajku připevnit, například na stožár nebo zeď. Víte, jak ji pověsit? V případě stožáru je nejlepší ji připevnit pomocí lanka vedeného přes kladky, ke kterému je připevněna karabinami. Je-li vlajka vyvěšována na zeď, doporučuje se ji u dolního okraje vypnout pomocí ráhen, ale jen do poloviny její délky a pouze jen v závětří! Dalším pravidlem, který se pojí s vyvěšením vlajky je pravidlo dotyku se zemí. Vlajka se nesmí za žádných okolností dotknout země, proč? Poté by totiž byla zneuctěna. Česká vlajka se vyvěšuje nahoře na stožáru, výjimkou jsou jen dny státních smutků, tehdy visí "na půl žerdi". Pro vyvěšení vlajky mžete použít interiérový stojan na vlajku.

Zajímavosti o vlajce

Chcete vlajku složit, ale nevíte jak? Česká vlajka se skládá tak, že ji přehneme shora dolů a poté zprava doleva, aby byl bílý pruh uvnitř a červený vně. Kontrola, měl by vzniknout obdélník. Další zajímavostí je fakt, že pokud se vlajka ušpiní a jsme nuceni ji čistit, nesmíme ji sušit pověšenou na prádelní šňůře. Je potřeba je ji ihned vyvěsit na stožár.

Identifikace a poloha vlajky

Všeobecně je známo, že bílý pruh na vlajce patří nahoře, a naopak červený dolů. Modrý klín má své místo vždy vlevo. V případech, kdy si nejsme jisti, tak si můžeme pomoct jednoduchou pomůckou s pivem a pěnou.