Plechová střešní krytina: druhy a vlastnosti

Posted in Dům a zahrada.

Jen málokterý druh střešní krytiny se setkává s tak rozporuplnými reakcemi, jako plech. Čas od času se objeví článek, vyzdvihující výhody plechové střechy, a hned se vyrojí spousta diskutérů, kteří toto řešení vychvalují nebo naopak zatracují.

5ed61483640db630597456

Jak to tedy je? Jisté je, že plechová střešní krytina se v našich zemích používá poměrně dlouho a vyhledává ji čím dál více současných architektů i majitelů nemovitostí. Dříve šlo o prosté pásy pozinkovaného plechu, dnes už můžete koupit plechovou krytinu napodobující střešní tašky, která je od „pravé“ téměř nerozeznatelná. Díky bezúdržbové vrstvě polyesterového laku je na výběr široká paleta barev. Právě vzhled je přesto jednou z hlavních námitek kritiků plechových střech. V tomto směru ovšem není možno vynést žádný konečný verdikt, vzhled je totiž čistě subjektivní záležitostí a každému se (naštěstí) líbí něco jiného. 

Myslete ekonomicky

Jednou z hlavních výhod plechové střechy je nízká váha, která málo zatěžuje krov. To je předností například při obnově starších domů, kde starou střešní konstrukci raději nechceme příliš zatěžovat betonem nebo pálenými taškami, ale i u dalších staveb, kde se díky slaběji dimenzovanému krovu dá ušetřit. Nízká hmotnost je pozitivní i z hlediska dopravy materiálu na stavbu a manipulace s ním. V horských oblastech s velkým množstvím sněhových srážek je menší celkové zatížení rovněž ku prospěchu. Přidává se k tomu fakt, že sníh z tohoto typu krytiny poměrně snadno sklouzává.

Nulová údržba

Další časté připomínky se týkají údržby. Pravda, časté „šmirglování“ a natírání rezavého plechu není nic příjemného, ovšem těmto pracím již v případě řady materiálů dávno odzvonilo, jde jen o výběr správného kvalitního materiálu. Současné plechové krytiny jsou dodávány s bezúdržbovou barevnou povrchovou úpravou z Polyesteru a HB Polyesteru, která má životnost nejméně 40 let. Vždy je dobré získat reference od uživatelů přímo k danému výrobku, neboť praktické zkušenosti u některých typů střech potvrzují životnost delší, než je minimální udávaná, zatímco u jiných se povrchová úprava nemusí dožít konce záruční doby.