Historie zimních zahrad – Jak se vyvíjely?

Posted in Dům a zahrada.

zimní zahrada, zimní zahrady,

 

Zajímá vás, k čemu byly používané první zimní zahrady? V jakém období se vyskytly první a z jakých materiálů byly postaveny? V tomto článku uvedeme odpovědi na tyto a mnohé další otázky, které se vám můžou honit hlavou, když se řekne “Historie zimních zahrad”.

 

 Symbol bohatství

Citrusové ovoce je sice v dnešní době dostupné celoročně, téměř na každém rohu, ale v sedmnáctém století tomu tak rozhodně nebylo. Citrusy se dovážely lodí přes oceán a pouze specializovaní obchodníci je draze prodávali. Ten kdo jedl pomeranče, byl bohatý, ale ten, kdo je pěstoval, byl na úplně jiné úrovni bohatství.

 

Udržování citrusů bylo totiž velmi náročné a bylo zapotřebí speciálních služebnic, které se o rostliny staraly. Proto se zasklené zahrady s celoročním výskytem citrusů jmenovaly oranžérie. Oranžérie byly obydlené a užitkové zasklené prostory, které sloužily jak pro pěstování exotických květin a plodů, ale také místo pro společenská setkání.

 

Postupně, po zlepšování výroby železa a skla, oranžérie přestávají být nedosažitelným luxusem a i bohatší měšťané si mohli nechat přistavět jednu ke svému obydlí. Až do období světových válek se lidé zajímali o tyto krásné architekturní umění.

 

V období války se samozřejmě přestalo soustředit na výrobu všeho, co nemohlo být využito ve válce a proto až ke konci dvacátého století, kdy se lidé opět začaly soustředit po těžké válce na užívání si míru, se opět začaly prosklené prostory připojené k obydlí vyskytovat a získaly pojmenování zimní zahrada.