Abyste se neztratili

Posted in Cestování.

I přesto, že dnes existuje GPS, Google mapy a další aplikace a přístroje, které nám mají zlepšit schopnost najít místa a věci, která zrovna hledáme, nezdá se, že by fungovaly stoprocentně. Na jedné straně je to nedokonalostí těchto zařízení a aplikací, na straně druhé je to stále i trochu neschopnost nás uživatelů zorientovat se v ovládání. Zkrátka a dobře, moderní technologie jsou skvělé, ale stále mají celou řadu much, z nichž mnohé mají velikost masařek.

orientacni systemy

 

I z toho důvodu je tedy stále nutné se spoléhat na staré dobré a osvědčené klasické orientační systémy typu cedule. Díky nim je možné okamžitě zjistit svou polohu, případně tak dle popisu najít přesně to, co zrovna potřebujeme.

Samozřejmě, že ani tento systém není dokonalý, ale náprava je v tomto případě daleko jednodušší než u moderních alternativ. Není potřeba vytěžovat armády programátorů a techniků, často stačí je dostatečně detailní a vše vysvětlující popis.

Kde všude se orientační systémy používají?

Mezi ty nejtypičtější a nejpoužívanější orientační systémy patří dopravní značení. Bez toho bychom se obešli jen stěží. Důležité je rovněž i označení jednotlivých ulic a budov pomocí klasických plechových cedulek. Také bez toho bychom byli určitě nahraní, zvláště pak pošťáci.

Stále častěji se ale orientační systémy používají i v budovách. Mnoho domů dnes neplní pouze jednu funkci, ale mohou v nich být umístěny kupříkladu byty a ordinace lékařů zároveň. V takovém případě je v zájmu jak majitelů bytů, tak i lékařů, aby se každý návštěvník dokázal ihned zorientovat a nevlezl tam, kam nechce.

Samozřejmostí jsou pak i informační cedule na úřadech, bez nichž by byli často ztraceni i samotní zaměstnanci, natož pak příchozí návštěvníci.

Druhy systémů

Orientační systémy mohou mít celou řadu forem od klasických informačních cedulek a štítků až po různé řády a směrnice.